CENTRUM PSYCHIATRII I PSYCHOTERAPII POZNAWCZO-BEHAWIORALNEJ
ul. Lwowska 12, 20-128 Lublin
Rejestracja
czynna od pon. – do piątku, w godz.: 08.00-20.00, sobota w godzinach 09.00-16.00
tel.: 81 740 24 14, 81 740 24 15
E-mail: rejestracja@cbtlublin.pl
Rejestracja internetowa: Zarejestruj się online
Zdarza się, że skierowanie na badania psychologiczne dostajemy od lekarza pierwszego kontaktu. Bywa też tak, że sami czujemy potrzebę porozmawiania ze specjalistą. Czasami na wizytę zgłaszamy się za namową rodziny lub znajomych. Niezależnie od tego, w jakie sposób i kiedy trafiamy do gabinetu (np. w Lublinie), przed spotkaniem z psychologiem czujemy niepewność, obawę albo lęk. Jak się później okazuje – zupełnie niepotrzebnie. Liczne wątpliwości dotyczą z reguły nie tylko przebiegu wizyty i samego badania psychologicznego, ale również ewentualnej oceny otoczenia. Martwimy się, co powiedzą inni, jak zareagują, co pomyślą. Niepokój budzi również potencjalny wynik badania. Boimy się, że będzie dla nas niepomyślny, że zostaniemy wysłani na dalsze leczenie, że rozpoznanie wykaże zaburzenia psychiczne. Tymczasem badania psychologiczne to nic strasznego. Powinniśmy uświadomić sobie, że fachowa porada ma nam przede wszystkim pomóc uporać się z trudnościami. Psycholog natomiast jest szczególnym rodzajem specjalisty, którego cechuje nie tylko dyskrecja, ale też ogromna empatia i wyczulenie na problemy drugiego człowieka.
Czego zatem możemy się spodziewać? Zazwyczaj badania psychologiczne obejmują rozmowę kliniczną, obserwację zachowania i testy psychologiczne (testy projekcyjne osobowości, testy inteligencji, kwestionariusze zainteresowań). Pamiętajmy, że profesjonalne metody i środki badawcze (stosowane w naszym ośrodku w Lublinie) posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Badania psychologiczne w Lublinie
Badania psychologiczne najczęściej muszą przejść ci, którzy starają się o pozwolenie na broń, pracownicy ochrony i zabezpieczenia technicznego, egzaminatorzy i instruktorzy nauki jazdy, operatorzy wózków jezdniowych i maszyn oraz zawodowi kierowcy. Takim testom powinni się również poddać ci spośród zmotoryzowanych, których przyłapano na prowadzeniu auta pod wpływem alkoholu oraz ci, którzy łamią przepisy i przez to przekroczyli dopuszczalny limit punktów karnych (24 punkty).
Prawo o ruchu drogowym nakazuje poddanie się badaniu psychologicznemu, jeśli ubiegamy się o prawo jazdy kategorii C, C+E, C1, C1+E, D, D+E, D1, D1+E, chcemy wykonywać pracę kierowcy lub motorniczego tramwaju. Ponadto taki obowiązek dotyczy nas również, gdy spowodowaliśmy wypadek, w którym są ranni lub zabici.
Badania psychologiczne (wykonywane w naszym centrum w Lublinie) nie powinny budzić naszego niepokoju. W pierwszej kolejności specjalista tworzy portret psychologiczny osoby, która zgłosiła się do jego gabinetu. Służą temu testy psychologiczne, jakie rozwiązuje się na samym początku. Na tym etapie ocenia się podzielność uwagi, koncentrację, zdolność podejmowania decyzji, przestrzegania zasad, oceny sytuacji, sprawność myślenia, dojrzałość społeczną i emocjonalną, odporność na stres. W przypadku części testów czas przeznaczony na ich rozwiązanie jest celowo ograniczony.
Badania psychologiczne dla kierowców to także badania z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń pozwalających ocenić refleks, widzenie (stereoskopowe, w mroku, po olśnieniu), koordynację wzrokowo-ruchową. W ramach diagnozy (w naszym ośrodku w Lublinie) wykonuje się obserwację kandydata na zawodowego kierowcę. Specjalista prowadzi również wywiad psychologiczny. Sprawdza, jak reagujemy na poszczególne sytuacje na drodze, czy potrafimy podejmować trafne decyzje.
Dla kierowcy zawodowego pozytywny wynik badania psychologicznego oznacza przyznanie uprawnień w tym zakresie na 5 lat (chyba że wcześniej złamiemy przepisy). W przypadku jeżdżących po pijanemu oraz tych, którzy przekroczyli dopuszczalną liczbę punktów karnych, orzeczenie wydaje się bezterminowo.